Wyspy Greckie

Kreta - wąwóz Samaria. Idź koniecznie!

  • Wyspy Greckie
Undefined

Nawet jeśli wydaje się Tobie, że nie dasz rady, że masz słabą kondycję, że będziesz mieć zakwasy. Idź koniecznie, bo Kreta, jako jedyna z wysp greckich jest w stanie zaoferować Tobie tego typu emocje. Podczas mojej podróży po wąwozie widziałam malutkie dzieci, które biegały po kamieniach, starszych ludzi o laskach, widziałam panią o kulach (!) oraz młode pary z niemowlakami w nosidełkach. Przy odpowiednim przygotowaniu, każdy w swoim tempie, jest w stanie przejść wąwóz. Naprawdę warto.

Długość wąwozu jest zmienna i zależy od tego, jak ukształtuje się teren w danym okresie czasu. Jeśli okazuje się, że teren został zasypany kamieniami, obszar zostaje zamknięty i przygotowany ponownie do użytku. Osobiście przeszłam wąwozem odległość 13 kilometrów i zajęło mi to około 6 godzin. Wiem, że ta długość może wahać się w granicach 11-19 km. Do wąwozu dostaniecie się wsiadając w odpowiedni autobus w Chanii czy Rethymnonie. Będziecie wspinać się drogą wyglądającą jak serpentyna na wysokość 1227 m. npm. Dojedziecie do miejscowości Xyloskalo (dosłownie: drewniane schody) i tam zaczniecie swoją podróż :)

Wąwóz leży w Górach Białych (Lefka Ori) i należy do jednego z najdłuższych w Europie. W trakcie wędrówki dotrzecie do szerokiej kamiennej doliny z opuszczoną w latach 60. XX w. wioską Samaria. Tam zrobicie sobie przerwę na drugie śniadanie, pogłaskacie kosy i osiołki. Pamiętajcie, żeby zdążyć na ostatni prom z Agia Roumeli (u końca wąwozu). Dalsza droga wiedzie środkiem rozpadliny, której ściany mają miejscami pół kilometra wysokości, a przy Sideroportes (Żelaznych Wrotach) rozpadlina zwęża się do 3,5 m, co robi niesamowite wrażenie.

Pijcie wodę ze strumieni - jest zdrowa, pozbawiona jakiejkolwiek chemii, a poza tym bardzo dobra w smaku. Obserwujcie skały, jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczycie kozy kri-kri występujące tylko na Krecie. Mi się udało. Koniecznie pamiętajcie o nakryciu głowy (!) i nasmarowaniu ciała kremem z wysokim filtrem. Słońce jest mocne, a po zejściu do wąwozu wieje wiatr. Zabierzcie ze sobą również coś z długim rękawem, ponieważ po wjechaniu autobusem na samą górę, będzie ok. 19 stopni. Na końcu podróży czeka na Was sok ze świeżo wyciskanych pomarańczy i... busik, który zawiezie Was do Agia Roumeli (gdybyście nie dali rady pójść pieszo - ok. 15 min.). Stamtąd popłyniecie promem do Chora Sfakia, z której zabierze Was autobus do tego miasta, z którego wyjeżdżaliście. Pewnie trzeba będzie biec, bo kupno biletu i zajęcie miejsca w odpowiednim autobusie to istne szaleństwo ;)

 

Grecja w Polsce

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w

gap

Język grecki

Poniżej znajdziecie zasady wymowy liter i dyftongów w języku greckim. Stosując się do tych reguł, będziecie mogli sami przeczytać kilka słów zapisanych po grecku.