Wyspy Greckie

Kreta - Balos i Gramvousa - niebo na wybrzeżu

  • Wyspy Greckie
Undefined

Na Balos zabierze Was statek. Pewnie odpłynie o ustalonej godzinie. Albo i nie :) Tak czy inaczej nastawcie się na pełen relaks i bajeczne widoki. Laguna Balos to zatoka z jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko na samej Krecie, ale i w całej Grecji. Znajduje sie na północno-zachodnim skraju Krety, między półwyspem Gramvousa i wyspą Imeri Gramvousa. Można się tam dostać na dwa sposoby. Ci, którym niestraszne trudne, szutrowe, greckie drogi mogą dojechać samochodem. Trasa liczy około 7 km. Można również wybrać rejs statkiem, który kursuje z Kissamos i dowozi chętnych także na wyspę Imeri Gramvousa. Z całego serca polecam drugą opcję. Rejs to dodatkowa atrakcja i szansa na przemiły relaks, odrobinę chłodniejszego powiewu wiatru i delikatną morską bryzę. Można naprawdę odpocząć.

Z racji tego, że plaża na Balos to laguna, nie podpłyniecie statkiem na sam brzeg. Dość płytkie dno ciągnie się w głąb morza i większe pojazdy wodne zakopałyby się w piasku. Dlatego statek zatrzyma się kilkaset metrów przed brzegiem i wtedy będziecie mieli dwie możliwości. Skoczyć w niesamowity turkus wody i dopłynąć do brzegu o własnych siłach, albo wskoczyć na małą łódkę, która będzie na Was czekać, by odwieźć Was na brzeg. Jeśli płyniecie z kimś, kto może zabrać wasz ekwipunek, skaczcie! Nawet po dwa, trzy razy - jest to ogromna frajda!

Jak to przy lagunach bywa, to co ma nas zachwycić to kolor wody i piaszczysta plaża. Te na Balos są naprawdę boskie. I chyba najbardziej obfotografowane z całej Krety. Kolor wody przechodzi przez wiele odcieni turkusu. Morze u wybrzeży jest krystalicznie czyste, przezroczyste, o zróżnicowanym, ale bardzo łagodnym dnie. Piasek z kolei naprawdę jest złoty, drobniutki, miękki i czysty. Po jednej ze stron będziecie mogli poopalać się w naturalnym, bardzo płytkim, gigantycznym basenie. Woda po kostki lub po kolana, na leżąco, na siedząco, istna magia! :) Do tego kolorowe, mieniące się w słońcu ławice ryb różnych rodzajów oraz okalające lagunę złote skały.

Po kilku godzinach kąpieli słonecznej, jeśli wykupicie taką opcję, statek zabierze Was na Gramvousę. Jest to najbardziej wysunięty na zachód kraniec Krety. Z daleka kusi widokiem ruin XVI-wiecznej twierdzy weneckiej zbudowanej w obawie przed turecką ekspansją. Uznana za arcydzieło obronne w tamtych czasach do pewnego momentu była nie do zdobycia. A dlaczego właściwie wyspa piratów? Przez wiele lat twierdza była schronieniem dla ponad 3000 mieszkańców, miejscem z którego wywodziły się rewolucyjne grupy. Bardzo trudne warunki życia powodowały, iż Gramvousianie zaczęli uprawiać regularnie piractwo. Na szczęście dziś piratów już tam nie spotkamy także bez obaw możemy rozpocząć zwiedzanie twierdzy. Aby do niej dotrzeć trzeba wdrapać się po dość stromej ścieżce. Ale warto poświęcić te 20-30 minut na wędrówkę. Widok z góry całkowicie rekompensuje ten trud. Po pokonaniu setek kamiennych schodów zobaczymy cudny widok, przepiękne kolory morza, wrak tkwiący na mieliźnie oraz laguna Balos. Skały, cykady, agawy, niespotykane rośliny. Zakamarki fortecy kryjące w sobie zagadki przeszłości. Jednak twierdza to nie jedyna atrakcja wyspy.

Dla amatorów tajemniczych historii i fotografów przy brzegu znajduje się dawno zatopiony wrak statku, do którego można podpłynąć i pooglądać z bliska. Poza tym, można zrelaksować się na plaży i wykąpać w turkusach morza. Trzeba jednak uważać na bardzo ostre i kamieniste dno. Warto zabrać ze sobą gumowe obuwie. No i koniecznie aparat..

Laguna Balos to punkt obowiązkowy jeśli spędzacie wakacje w zachodniej części Krety. Nie pożałujecie! :)

 

Grecja w Polsce

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w

gap

Język grecki

Poniżej znajdziecie zasady wymowy liter i dyftongów w języku greckim. Stosując się do tych reguł, będziecie mogli sami przeczytać kilka słów zapisanych po grecku.