Wyspy Greckie

Korfu - święty Spirydon i księżniczka Sissi

  • Wyspy Greckie
Undefined

Księżna Sissi i święty Spiros to postacie będące symbolami Korfu, czy prawidłowo Kerkiry - drugiej co do wielkości wyspy w archipelagu wysp jońskich.

Korfu, prócz niepodważalnych walorów krajobrazowych i przyrodniczych ma do zaoferowania niesamowicie ciekawą historyczną przeszłość oraz architektoniczną różnorodność. W tym artykule jednak chciałabym napisać o ludziach, którzy zapisali się w pamięci mieszkańców współczesnego Korfu oraz którym oddawany jest tam hołd.

 

ŚWIĘTY SPIRYDON

Miejscowi powiadają, że na Korfu co drugi mężczyzna to Spiros. Imię to zasłynęło za sprawą św. Spirydona, który parokrotnie dokonał cudownego ocalenia wyspy przed głodem, zarazą i najazdem Turków. Nie dziwi zatem fakt, że rodzice chętnie obdarowują tu pierworodnych synów tym imieniem. Spirydion jest imieniem pochodzenia grecko-łacińskiego, wywodzące się od łac. słowa spiritus — "duch".

A kim był Spirydon? Pochodził z Cypru. Żył na przełomie III i IV w. W młodości był pasterzem owiec. Prowadził życie ascetyczne. Wiele się modlił. Siła jego modlitwy czyniła cuda. Pomimo iż od śmierci świętego upłynęło ponad 1600 lat, wierni wierzą, że jego relikwie zachowują niezwykłe właściwości. Ponoć do dzisiaj zachowała się biel jego ciała, które jest elastyczne oraz ciężar ciała, taki jak u dorosłego mężczyzny. Ponadto, kilkakrotnie w roku zmieniane jest odzienie świętego, a szczególnie jego obuwie. Za każdym razem widoczne są ślady zużycia - starcie jak przy chodzeniu. Ludzie wierzą, że święty odwiedza ich, gdy proszą o pomoc. Św. Spirydon to postać bardzo znana w całym prawosławnym świecie, nie tylko w Grecji, ale również w Rosji.

Na wyspę Korfu od lat przybywa wielu pielgrzymów. Istnieje bowiem tradycja, że w dniu pamięci świętego, tj. 25 grudnia, relikwie zabierane są ze świątyni i noszone z procesją po mieście. Przed procesją wierni zwykle adorują relikwie oddając pokłon świętemu. Owe relikwie złożone są w niezwykłym miejscu jakim jest świątynia położona w centrum miasta Korfu. Zbudowana została w 1590 r. w stylu włoskim, charakterystycznym dla wysp Jońskich. Z daleka widoczna jest wysoka dzwonnica. Wnętrze świątyni - ściany i sufit pokrywają barwne weneckie freski, przedstawiające wydarzenia z życia świętego. Niezwykle piękne są srebrne lichtarze. Ikonostas wykonany z marmuru. Wokół sarkofagu znajduje się ogromna ilość podziękowań za cudowne uzdrowienia. Za cnotliwe życie Spirydion otrzymał od Boga dar czytania w ludzkich myślach i dokonywania cudów. Do św. Spirydiona wierni modlą się o uzdrowienie z różnych chorób oraz podczas głodu. Na ikonach święty przedstawiany jest jako stary mężczyzna z zazwyczaj krótką, siwą brodą. Ubrany jest w liturgiczne szaty biskupie. Prawą dłoń ma uniesioną w błogosławieństwie, w lewej trzyma Ewangelię. Niekiedy ma na sobie charakterystyczną spłaszczoną z góry, białą czapkę lub płonącą Ewangelią w dłoni.

Na wyspie, oprócz sporej ilości mężczyzn o imieniu Spiros, znajduje się mnóstwo hoteli pod tą nazwą, ulic, kafejek czy restauracji.

KSIĘŻNICZKA SISSI CZYLI ELŻBIETA BAWARSKA I JEJ UKOCHANE KORFU

Księżniczce Sissi poświęcono wiele uwagi, napisano o niej wiele książek i nakręcono niejeden film. Jest to postać niezaprzeczalnie ciekawa jako kobieta, wolny duch i matka. Postać również nieszczęśliwa, uciekająca od sztywnych manier dworu, ludzi którzy odebrali jej dzieci i tragedii, które ją spotykały jedna po drugiej. Może to właśnie dlatego tak często podróżowała, znajdując w ciągłym przemieszczaniu się azyl i ucieczkę od problemów dnia codziennego?  A gdzie uciekała?

Cesarzowa przeważnie podróżowała pod pseudonimem aby uniknąć owacyjnych powitań i reprezentacyjnych obowiązków w czasie oficjalnych uroczystości. Na swych jachtach: "Miramar" i "Greif" (Gryf) przepływała wielokrotnie Morze Śródziemne i specjalnym pociągiem przemierza wzdłuż i wszerz Europę: Anglia, Irlandia, Gödöllö, Biarritz, Bad Kissingen, Holandia, Korfu, Lazurowe Wybrzeże, Algieria, Neapol, Szwajcaria, Lizbona, Barcelona, Korsyka, Grecja, Mediolan...

Bardzo mocno ukochała sobie jednak grecką wyspę Korfu. To właśnie tam zbudowano dla niej pałac według projektu Włocha Raffaele Caritto o nazwie Achillion. Pałac Achilleion mieści się w południowo-zachodniej części Korfu, nieopodal wioski Gastouri. Po raz pierwszy Sissi zjawiła się tam podczas swej wizyty na Korfu, w roku 1861, gdy na tamtym miejscu znajdowała się willa Brailla. Urzeczona pięknem wyspy, zdecydowała się zakupić willę i przekształcić ją w swój pałac – dwupiętrowy neoklasycystyczny budynek w pompejskim stylu.

Sissi zafascynowana grecką mitologią nazwała pałac na cześć jej ulubionego bohatera, Achillesa, którego imię wyryte jest na żelaznej bramie wejściowej. Księżna osobiście kierowała pracami związanymi z dekoracjami i wykończeniem wnętrz, będąc jednocześnie odpowiedzialną za ostateczny wygląd budynku. Nic więc dziwnego, że wnętrza pałacowe, a także otaczające go rzeźby niemal wyłącznie nawiązują do greckich mitów, przedstawiając mitycznych bogów, boginie oraz herosów. Pałac ukończono w roku 1891 i odtąd stał się wakacyjną rezydencją cesarzowej aż do śmierci. Komnaty pałacowe zdobione są nawiązującymi do mitycznej tematyki freskami oraz rzeźbami znamienitych artystów.

Za symbol pałacu cesarzowa wybrała charakterystyczny motyw korony z delfinem, który można odnaleźć w licznych elementach zdobniczych pałacu. Zachowały się też portrety rodziny cesarskiej, obrazy przedstawiające sceny mitologiczne, rzeźby oraz oryginalne meble cesarzowej (m.in. biblioteczka, biurko, imponujące rozmiarami i bogato zdobione zwierciadła, kanapa w stylu romańskim z wyrzeźbionymi delfinami, umywalka etc.).

Księżniczka Sissi była osobiście zaangażowana w sprawy mieszkańców Korfu. Pomagała m.in. przy budowie studni. Na jej cześć nazwano źródła oraz centralną przybrzeżną drogę prowadzącą do pałacu.

Jeśli będziecie na Korfu, koniecznie pojedźcie obejrzeć pałac. Nawet Ci, którzy nie przepadają za architekturą będą mogli rozkoszować się urzekającymi swym majestatycznym pięknem ogrodami, szczycącą się bogactwem roślinnością oraz niezwykłymi rzeźbami z marmuru, przedstawiającymi mitycznych bohaterów, bogów, boginki, nimfy czy muzy. Z ogrodu rozciąga się również piękny widok na morze  i pobliskie wioski. Zwiedzających wita przy wejściu do pałacu posąg pięknej cesarzowej, wzniesiony według prawdziwych proporcji jej sylwetki. Niedaleko pałacu znajduje się Most Kaisera. To miejsce, gdzie cesarz wchodził na plażę. Most przebiegał ponad drogą, ale w czasie wojny jego centralna część została zburzona, by drogą mogły przejeżdżać pojazdy.

 

Poniżej, pierwsze cztery zdjęcia przedstawiają pałac Achilleon na Korfu, kolejne zdjęcie to księżna Elżbieta Bawarska czyli Sissi, a ostatnie to patron wyspy i nie tylko :), św. Spirydon.

 

Grecja w Polsce

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w

gap

Język grecki

Poniżej znajdziecie zasady wymowy liter i dyftongów w języku greckim. Stosując się do tych reguł, będziecie mogli sami przeczytać kilka słów zapisanych po grecku.