Wyspy Greckie

Kreta - jezioro Kournas. Kaczka czy gęś?

  • Wyspy Greckie
Undefined

Na temat powstania Jeziora Kournas na Krecie krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o mieszkańcach, którzy nie żyli zgodnie z bożymi przykazaniami, za co rozgniewany Bóg postanowił ich ukarać. Zesłał na nich padający przez wiele dni deszcz, który zatopił całą wieś wraz z mieszkańcami. Jedyną osobą która przeżyła ten kataklizm była córka kapłana, która wg. tej legendy siedzi na skale i rozczesuje swoje włosy. Córki kapłana nie widziałam, w zamian za to spędziłam klika godzin z... gęsiami, którym zrobiłam kilkaset zdjęć. Niestety z jakichś przyczyn nie potrafiłam ocenić czym naprawdę są te piękne śnieżnobiałe i brązowe ptaki. Po kilku konsultacjach z wygrzewającymi się na brzegu Grekami, dowiedziałam się, że jest to odpowiednik naszej gęsi. Z brzegu widziałam jak sprawnie poruszają się po wodzie, w jednym, równym, nienagannym rządku, zaraz po swoim tacie  - głowie rodziny. Poza ptakami, czysta i przejrzysta woda przyciąga dziko żyjące kozy, żółwie i węże. Aura jeziora zachwyca piękną roślinnością, a sama tafla wody przybiera niesamowity, przeroczysto-turkusowy kolor. 

Czas na kilka faktów. Jezioro Kournas (gr. Λίμνη Κουρνά) znajduje się ok. 5 km na południe od małej, uroczej wioski Georgioupolis i jest usytuowane na wzgórzach Gór Białych. Jest to jedyne, naturalne źródło słodkiej wody na Krecie. Wody tego akwenu zasilane są przez górskie podziemne strumienie które tworzą dwa źródła znajdujące się w południowo wschodniej części jeziora. Jedno z nich zwane jest Mati (Μάτι - oko) i bywa widoczne pod koniec sezonu letniego. Jezioro jest bardzo ciekawe ze względu na zróżnicowanie głębokości. Trzeba uważać z której strony wchodzi się do jeziora, bo prawie 3/4 długości można przejść w wodzie do kolan, ale równie dobrze można wpaść w ogromną głębię.

Na brzegu jeziora można wypożyczyć rowerki wodne lub łódkę. Można też spokojnie popływać o własnych siłach, ponieważ jezioro jest czyste, ciepłe, bardzo spokojne i nie ma prawdopodobieństwa, że słona woda będzie nas szczypać w oczy :)

Grecja w Polsce

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w

gap

Język grecki

Poniżej znajdziecie zasady wymowy liter i dyftongów w języku greckim. Stosując się do tych reguł, będziecie mogli sami przeczytać kilka słów zapisanych po grecku.