Wyspy Greckie

Folegandros - górzysta wyspa klifów

Undefined
  • Wyspy Greckie

Ta niewielka wyspa położona w południowej części archipelagu Cykladów nie należy do zbyt popularnych. Licząca zaledwie 32 km2 odznacza się spokojem i stanowi azyl dla tych, którzy stronią od innych turystów. Cisza, zróżnicowane ukształtowanie teren, wspaniałe klify sięgające nawet do 200 m npm., dziewicze plaże. Przyjeżdżają tam Grecy z kontynentu chcący się zrelaksować oraz osoby które chcą eksplorować wyspy greckie i nie straszne im mało turystyczne miejsca.

Folegandros jest położone na Morzu Egejskim. Razem z wyspami Sikinos, Ios, Anafi i Santoryn tworzy południową część archipelagu Cykladów. W starożytności wyspa została zasiedlona przez Dorów. Następnie należała do Ateńczyków. Około 1207 roku została podbita przez Wenecjan pod wodzą Marco Sanudo. Folegandros należała do Wenecji aż do roku 1566, kiedy została zaanektowana przez Turków. Od XIX wieku wyspa należy do nowożytnej Grecji. Główny port znajduje się w osadzie o nazwie Karavostasis, natomiast w mieście Ano Meira działa niewielkie muzeum lokalnego folkloru.

Na jednym z najwyższych klifów została zbudowana stolica wyspy Chora - niesamowita miejscowość, wypełniona bielonymi domkami i dość suchym, kamienistym krajobrazem. W miesteczku znajduje się Kościół, do którego prowadzi charakterystyczna kręta droga pod górę, stanowiąca jedną z atrakcji wyspy.

Wyspa jest górzysta i skalista. Najwyższym szczytem jest Agios Eleftherios z wysokością 455 metrów. Na wyspie jest niewiele obszarów uprawnych, ale te które przyjęły się na mało żyznej glebie to oliwki, winogrona, figi i miód. Spotkacie tam dużo kóz, z których mleka produkuje się tam przepyszny ser.

Niestety, wyspa nie należy do najtańszych. Hotele wzniesione na klifach, z których można podziwiać piękne widoki na nieskazitelne plaże mają swoją cenę. Ponadto na wyspę trzeba dopłynąć promem, z Aten, bądź z innej wyspy położonej na Cykladach, co też generuje koszty.

Jednak jeśli już wybieracie się na Cyklady lub opływacie je jachtem bądź łodzią, koniecznie odwiedźcie Folegandros. Otrzymacie w zamian bezcenne wspomnienia prawdziwej Grecji.

 

Grecja w Polsce

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w

gap

Język grecki

Poniżej znajdziecie zasady wymowy liter i dyftongów w języku greckim. Stosując się do tych reguł, będziecie mogli sami przeczytać kilka słów zapisanych po grecku.