Kuchnia grecka

Vasilopita - przepis!

  • Kuchnia grecka
Polish

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w środku będzie żył w dobrobycie przez cały kolejny rok.

Historia vasilopity sięga około półtora tysiąca lat wstecz, a swój początek ma w mieście Kesaria, w Kapadocji, w Azji Mniejszej. Ówczesnym władcą Kesarii był Wasilis Wielki. Jego poddani żyli w zgodzie, spokoju i atmosferze wzajemnej pomocy.

Pewnego dnia, chciwy tyran przybyły z obcego lądu, zażądał od władcy wszystkich skarbów miasta. Zagroził, że jeśli ten nie spełni jego żądań, oblęży i zniszczy miasto.

Wasilis Wielki spędził całą noc modląc się, by Bóg uratował go przed tyranem. W tym czasie jednak tyran zdążył oblężyć Kesarię i zmusić część mieszkańców do oddania cennych rzeczy. Władca tłumaczył tyranowi, że nie każdy ma w swoim domu cenne przedmioty, jednak ten był nieugięty i zagroził władcy wygnaniem z jego własnego kraju.

Mieszkańcy Kesari kochali swojego władcę i wraz z nim chcieli uratować miasto przed groźnym tyranem. Zebrali więc wszystko co złote i cenne i zamknęli w jednej ogromnej skrzyni. Władca, chcąc spełnić żądania tyrana, przekazał mu skrzynię z zebranymi skarbami. Gdy ten zbliżył się do niej i położył na niej swoje ręce by ją otworzyć, zdarzył się cud!

Wszyscy zebrani nagle zobaczyli błysk i ciągnącą się wzdłuż miasta jasną łunę światła wraz z jeźdźcem na czele, Świętem Merkuriosem, który wraz ze swoimi żołnierzami-aniołami poskromił wojsko tyrana.

W ten właśnie sposób św. Merkurios wraz ze swym zastępem uratował Kesarię.

Władca, chcąc sprawiedliwie zadośćuczynić mieszkańcom, powiedział im, by zabrali ze skrzyni to co jest ich własnością. Nie było to jednak łatwe, dlatego wnet polecił swoim pomocnikom, by upiekli duże ilości chleba. Na początku nikt nie wiedział jaki jest cel poczynań władcy. Po chwili jednak, gdy przyniesiono bochenki, Vasilis Wielki zaczął rozdawać je mieszkańcom. W każdym z nich znajdowała się taka sama ilość złota, niewielka moneta.

W ten właśnie sposób, każdy z mieszkańców otrzymał taką samą nagrodę za swoją lojalność, oddanie i wiarę.

Stąd też pochodzi nazwa noworocznej baby: vasilopita -> Βασίλης (vasilis – władca) πίτα (pita – chleb).

Od tamtego czasu tradycją jest, by w święto Vasilisa, 1-go stycznia każdego roku, piec noworoczną babę na znak dobrobytu, pokoju i zgody.

 

Vasilopita. Pyszna, aromatyczna baba, trochę jak nasza babka cytrynowa. Rośnie wysoko, a w środku jest wilgotna :) Pyyyycha!!!!!!

Składniki:

3 szklanki mąki pszennej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

½ łyżeczki sody

Skórka otarta z 1 dużej pomarańczy

2 łyżki soku z pomarańczy

2 łyżeczki soku cytryny

1 łyżeczka ekstrakru z wanilii

2 szklanki cukru

200 g masła

6 jaj

1 szklanka mleka

Moneta, wyczyszczona, zawinięta w sreberko

Migdały do posypania na wierzchu lub posiekane migdały do dodania do środka

 

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wysmaruj formę masłem. Przesyp i zmieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą.

W osobnej misce utrzyj masło z cukrem, ubijając najpierw masło na jasną puszystą piankę. Gdy już masło z cukrem będą utarte, dodawaj pojedynczo jajka, za każdym razem miksując na jednolitą masę. Jak już masa będzie puszysta, dodaj skórkę z pomarańczy, sok z pomarańczy, sok z cytryny i ekstrakt z wanilii. Powoli dodawaj mieszankę mąki na zmianę z mlekiem i dalej ubijaj na niższych obrotach. Wlej masę do fromy i piecz około 50 min – 1h, sprawdź drewnianym patyczkiem. Jeśli będzie suchy, baba jest gotowa! :)

Smacznego!