Jezyk grecki

Dlaczego warto uczyć się greckiego? Greckie słowa

  • Jezyk grecki
Undefined

Język grecki jest obecny w naszym życiu na co dzień. Pewnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często słyszymy słowa greckiego pochodzenia. Jednak oprócz chęci zrozumienia otaczającego nas świata istnieje bardzie prozaiczny powód do nauki języka :)  Przyjemność, radość, własny rozwój, spełnienie marzeń, a czasem praca czy studia w Grecji. Przez kilka lal uczenia języka greckiego, najczęściej spotykałam się z argumentem: "Zawsze chciałam/em mówić po grecku, podoba mi się, brzmi magicznie i chcę w przyszłym roku jak pojadę do Grecji, zamówić danie w restauracji w ich języku!". Zawsze wtedy mówię: "Spokojnie..., przecież grecki jest łatwy! ;)".

Co jakiś czas, w specjalnej serii "Greckie słowa" będę wyjaśniać skąd w języku polskim biorą się słowa pochodzenia greckiego i co tak naprawdę znaczą, jeśli rozbijemy je na części pierwsze :).

Póki co, zachęcam Was do lektury w języku angielskim, która objaśnia pochodzenie kilku słów:

http://www.irishtimes.com/news/world/europe/greece-letter-whatever-you-a...

 

Wyspy greckie

KITHIRA... Wyspa zasługująca na miano SKARBU Morza Śródziemnego.

gap
 

Grecja w Polsce

Vasilopita to tradycyjne, greckie, noworoczne ciasto. Według zwyczaju, podczas pieczenia należy włożyć do środka ciasta monetę. W pierwszy dzień Nowego Roku głowa rodziny kroi świąteczną babę, a ten, który dostanie kawałek z monetą w